قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / مقالات ورزشی / تغذیه ورزشی / انرژِی از کجا می آید ؟

انرژِی از کجا می آید ؟

انرژی از کجا می آید ؟

برای این که با مفاهیم تغذیه آشنا بشیم یکی از سوال هایی رو که باید جوابش رو بدونیم اینه که انرژی بدن از کجا تامین میشه ؛ در غذاها و نوشیدنی ها چهار ترکیب وجود دارد که انرژی تولید میکنند که عبارتند از :

  • کربوهیدرات
  • پروتئین
  • چربی
  • الکل

ما هنگامی که یک وعده غذایی یا نوشیدنی می خوریم این ترکیبات در دستگاه گوارش به عناصر سازنده یا یا واحدهای ساختاری تجزیه می شوند. سپس جذب جریان خون می شوند . کربوهیدراتها به واحد های تکی کوچک قندی تجزیه می شوند : گلوکز ( رایج ترین قند ) ، فروکتوز و گالاکتوز . چربی ها به اسید های چرب و پروتئین ها به اسید های آمینه شکسته می شوند . بخش اعظم الکل هم مستقیما جذب خون می شود .

پروتئین ها ، کربوهیدرات ها و چربی ها نقش مهم دیگری نیز دارند ، ولی سرنوشت نهایی آنها تولید انرژی است .

کربوهیدرات ها و الکل ظرف مدت کوتاهی به انرژی تبدیل و مصرف می شوند ، در حالی که چربی ها ذخایر انرژی بلند مدت محسوب می شوند. پروتئین ها در مواقع اضطراری ( برای مثال ، زمانی که ذخایر کربوهیدراتی کم است ) یا زمانی که به پایان عمر مفیدشان می رسند به عنوان منبع تولید انرژی استفاده می شوند . دیر یا زود کل غذا و نوشیدنی برای تولید انرژی به ترکیبات سازنده خود تجزیه می شود اما بدن در تبدیل این انرژی به توان ، کار آمدی زیادی ندارد برای مثال هنگام دوچرخه سواری تنها ۲۰ درصد انرژِی به توان و بقیه به گرما تبدیل می شود .

حال غذاهای گوناگون مقادیر انرژی گوناگونی تولید می کنند :

غذاها از مقادیر گوناگون کربوهیدرات ، چربی  ، پروتئین و الکل ساخته شده اند که هر یک از مواد مغذی زمانی در بدن تجزیه می شوند که مقدار معینی انرژی تولید می کند برای مثال در زیر مقدار انرژی ترکیبات غذایی گوناگون رو ببنید :

مقدار انرژی ترکیبات غذایی :

{ هر گرم باید شامل مقادیر زیر باشند }

  • کربوهیدرات ۴ کیلو کالری ( ۱۷ کیلو ژول )
  • پروتئین ۴ کیلو کالری ( ۱۷ کیلو ژول )
  • الکل ۷ کیلو کالری ( ۲۹ کیلو ژول )
  • چربی ۹ کیلو کالری ( ۳۸ کیلو ژول )

 

درباره ی مرتضی اصبحی

مرتضی اصبحی هستم کارشناس تربیت بدنی علاقه مند به مباحث ورزشی ده سال سابقه ورزشی دارم و سه سالی هم میشه مربی گری میکنم در رشته های آمادگی جسمانی و بدنسازی و دوس دارم در این زمینه اطلاعاتم رو بروز کنم و در این وب سایت به اشتراک بزارم .

مطلب پیشنهادی

تغذیه برای فعالیت ورزشی

یکی از موضوع های مهم و مورد بحث در تغذیه ورزشی سوخت رسانی قبل ؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code